«Թույլ տվեք ձեր խորը երախտագիտությունների վրա սառը ցնցուղ լցնել». Հայկ Մարտիրոսյան
![]() 345 Չորեքշաբթի, 25 նոյեմբերի, 2020 թ., 22:10 Քաղաքագետ Հայկ Մարտիրոսյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Սիրելիներ. թույլ տվեք էլի ձեր խոր երախտագիտությունների և էյֆորիկ հայտարարությունների վրա սառը ցնցուղ լցնել ճշմարտությամբ: Ֆրանսիան չի ճանաչել Արցախի անկախությունը: Խորհրդարանի վերին պալատը՝ Սենատը ընդունել է բանաձև, որով կոչ է անում Ֆրանսիական Հանրապետության կառավարությանը՝ ճանաչել Արցախը: Երբ կառավարությունը կճանաչի՝ նոր տեղից վեր կցատկենք և կերջանկանանք, որ կորստից հետո ճանաչվեց մի բան, որ այլևս ընդհանրապես չկա: Սենատն, անշուշտ, ամեն դեպքում շատ դրական բան է արել, բայց պետք է հասկանալ թե խորքում ինչ կա: Իսկ իրականում սա պարզ դեմարշ է Ռուսաստանի դեմ, որը Մինսկի խմբի մյուս երկու համանախագահներին անարգեց և ապտակեց՝ միակողմանիորեն Արցախի հարցը Ադրբեջանի և Թուրքիայի օգնությամբ լուծելով հօգուտ այդ երեք երկրների: Սրա անունն է քաղաքականություն: Ձեր սիրատոչոր գրառումներից գողացված հեղափոխության օրերի սիրո և թավշախոսության մակերասայնության նամշած հոտ է գալիս: Այլևս վաղուց ժամն է փոխվելու: Մեր աշխարհը փոխվել է՝ մենք նույնն ենք մնացել»: |