«Փաշինյանի իշխանությունը չի կարող շարունակվել, 18-ի ընդդիմությունը չի կարող օրինական ճանապարհով իշխանություն վերցնել». Հրանուշ Խառատյան
![]() 266 Երկուշաբթի, 14 դեկտեմբերի, 2020 թ., 04:10 Ազգագրագետ Հրանուշ Խառատյանը գրել է. «Ակնհայտ է, որ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորած իշխանությունը չի կարող շարունակվել: Ակնհայտ է, որ 18-ի ընդդիմությունը չի կարող օրինական ճանապարհով իշխանություն վերցնել: Ակնհայտ է, որ Հայաստանի ներքաղաքական լարվածությունը և ճգնաժամը հնարավորություն չեն տալիս ո՛չ պատշաճ իշխանափոխության ձև առաջարկել, ո՛չ իշխանության ինստիտուտներին՝ աշխատել: Առաջարկում եմ՝ ա/ իրավաբաններից հինգ մարդու կազմով խումբ ձևավորել, որը մեկամսյա ժամկետով մշակի նոր, ժամանակավոր, անցումային իշխանության ձևավորման իրավական հնարավորությունը, ընթացքը և ձևը: Հինգ հոգուց երկուսի թեկնածությունն առաջարկի ԱԺ-ն, երկուսինը՝ 18-ի խումբը, մեկինը՝ ՀՀ Նախագահը, բ/ Մինչև նոր իշխանության ձևավորումն ԱԺ-ի կողմից արգելվի գործող վարչապետին Հայաստանի մասին որևէ արտաքին փաստաթուղթ ստորագրել»: |