«Զինվորական համազգեստով մեկն ասել է՝ «դուք Եռաբլուր գալու իրավունք չունեք»»․ Մարգարիտա Խաչատրյան
Շաբաթ, 19 դեկտեմբերի, 2020 թ., 13:15
Եռաբլուր պանթեոնում են գտնվում նաև սևազգեստ մայրերը։ Քիչ առաջ «Զինվորի մայր» ՀԿ նախագահ Մարգարիտա Խաչատրյանը լրագրողների հետ զրույցում ասաց, որ զինվորական համազգեստով մեկը մոտեցել է Շուշիում զոհված զինծառայողի մորը և ասել, որ նրանք իրավունք չունեն Փաշինյանին թույլ չտալու Եռաբլուր մտնել։
«Ասում ա՝ դուք էս ի՞նչ եք անում, իրավունք չունեք երթը չթողնելու, ասում ա՝ դուք Եռաբլուր գալու իրավունք չունեք․․․»,- նշեց նա։
Մարգարիտա Խաչատրյանի կողքին էր գտնվում Արցախյան առաջին պատերազմում զոհված զինծառայողի մայրը, ում, նրանց պատմելով մոտեցել էր զինվորական համազգեստով տղամարդը․ «Էկել եմ հատուկ անպատվելու Նիկոլին»,- ասաց կինը։
Դիտարկմանը, թե միգուցե զինվորական համազգեստով տղամարդը եղել է ռազմական ոստիկանության աշխատակից, Մարգարիտա Խաչատրյանը հերքեց՝ նշելով, որ ռազմական ոստիկանության աշխատակիցները հեռացրին տղամարդուն։