«Դուք հիմա ապօրինի որոշում եք կայացնում». Խաժակյանը՝ փոխքաղաքապետին
![]() 176 Երեքշաբթի, 22 դեկտեմբերի, 2020 թ., 12:35 Երևանի ավագանու այսօրվա նիստում «Լույս» խմբակցության ղեկավար Դավիթ Խաժակյանն առաջարկեց Կառավարության և վարչապետի հրաժարականի պահանջով ուղերձի նախագիծը ներառել նիստի օրակարգում: «Ինչպես հայտնի է, ես և Թեհմինա Վարդանյանը, օրենքով սահմանված կարգով, շրջանառության մեջ ենք դրել Կառավարությանն ուղղված ուղերձ ընդունելու մասին որոշում»,- ասաց նա: Ի պատասխան Խաժակյանի՝ փոխքաղաքապետը նշեց, որ օրակարգում հարցը ներառելու համար պետք է ունենալ անդամների մեկ երրորդի ստորագրությունը: «Ձեր մեջբերած կետը վերաբերում է արտահերթ նիստ հրավիրելուն: Այժմ մենք գտնվում ենք հերթական նիստի ընթացքում»,- արձագանքեց Խաժակյանը: «Ես արձանագրում եմ, որ դուք՝ որպես նիստը վարող, հիմա ապօրինի որոշում եք կայացնում՝ այն չներառելով օրակարգում: Դա ձեր լիազրությունների գերազանցում է»,- հավելեց նա: |