«Կասկածներ կան, որ նոյեմբերի 9-ի հայտարարությունն ունեցել է գաղտնի հավելված». Տիգրան Աբրահամյան
![]() 170 Չորեքշաբթի, 23 դեկտեմբերի, 2020 թ., 10:35 «Հենակետ» վերլուծական կենտրոնի ղեկավար Տիգրան Աբրահամյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Գլխավոր դատախազություն, Քննչական կոմիտե, Ազգային անվտանգության ծառայություն, Պաշտպանության նախարարություն, հանրության համար անհասկանալի պատճառներով, Գորիս-Կապան ճանապարհի մի մեծ հատված անցել է Ադրբեջանի վերահսկողության տակ։ Դրա պատճառը ո՛չ պատերազմական գործողություններն էին՝ հայկական զորքերի նահանջի տեսքով, ո՛չ էլ նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությունը։ Սյունիքի մարզի մի հատվածը սահմանակից է, այսպես կոչված, նախկին Ղուբաթլուի և Զանգելանի շրջաններին, որոնք, հրադադարի համատեղ հայտարարությամբ, նախատեսված չէր հանձնել Ադրբեջանին։ Նոյեմբերի 9-ի դրությամբ, երբ կողմերի սահմանն ամրագրվում էր ըստ այդ պահի դրությամբ դիրքավորման, նախկին Զանգելանի և Ղուբաթլուի մի մասը շարունակվում էր մնալ մեր վերահսկողության տակ, դեռևս անհասկանալի պատճառներով հանձնվել է Ադրբեջանին։ Հանրության շրջանում կասկածներ կան, որ դրանք հանձնվել են կա՛մ գաղտնի համաձայնությամբ, կա՛մ նոյեմբերի 9-ի հայտարարությունն ունեցել է գաղտնի հավելված, որի մասին հանրությանը չի տեղեկացվել։ Ի դեպ, նմանատիպ պատճառով, նույն պայմաններում, անհիմն ձևով, Ադրբեջանին է հանձնվել նաև Արցախի Հանրապետության Հադրութի շրջանի Խծաբերդ և Հին Թաղեր գյուղերը, հարավային ուղղության ռազմավարական նշանակություն ունեցող Դիզափայտ լեռը։ Դիմում եմ ԱԱԾ-ին, Գլխավոր դատախազությանը, Քննչական կոմիտեին, Պաշտպանության նախարարին՝ նույնությամբ Արցախի համապատասխան կառույցներին՝ պարզելու, թե ի՞նչ հանգամանքներում, ինչպե՞ս և ո՞վ է այս տարածքները հանձնել Ադրբեջանին»։ |