«Դու հիմա «ծաղրածո՞ւ» ես, թե՞ գողական». Արմեն Դանիելյան
![]() 263 Չորեքշաբթի, 23 դեկտեմբերի, 2020 թ., 14:50 ՀՀ գլխավոր դատախազի նախկին տեղակալ Արմեն Դանիելյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Բոլորն էլ ազատորեն կարող են իրացնել իրենց քաղաքական և քաղաքացիական կարծիքը... բայց որևէ մեկին վերապահված չէ Հանրապետության հրապարակից հարբած վիճակում, ակնհայտ արհամարհանքով ցինիկորեն վիրավորել ու հայհոյել հասարակությանը... Ու երբ քաղաքական պայքարն ու քաղաքացիական դիրքորոշում արտահայտելու ազատության նշաձողն իջեցվում է նման ցածր մակարդակի, մեզ մնում է միմյանց կարեկցել... Էս «քֆուր-քյաֆարով» մեզ ուր եք տանում, «ախպերնե՛ր»... Հ. Գ. Կավենչիկ Արմեն Գրիգորյանը, ցածրորակ խմիչքի ազդեցության տակ, «փայլատակեց» հերթական ամբարտավանությամբ... ու հայհոյեց հրապարակում այդ պահին չգտնվող մեր հայրենակիցներին... Ես բնավ էլ չեմ ուզում նույն ոճաբանությամբ հակադարձել այդ «ծերացած ծաղրածուին», բայց ակնհայտորեն վերջինիս մոտ նկատվելի են ուղեղի «դաշտանային ցիկլի» խանգարումները... և էսպես շարունակվելու դեպքում նա անհապաղ կհանգրվանի Ավանի հոգեբուժարանում... Ինչպես կասեր հայտնի դասականը՝ «արա՛, կողմնորոշվի, դու հիմա «ծաղրածո՞ւ» ես, թե՞ գողական...»: |