«Մոլորակներն անգամ քեզ չեն ընդունում. նայիր աստղագիտական կանխատեսումները». Մ. Եսայան
![]() 309 Շաբաթ, 26 դեկտեմբերի, 2020 թ., 16:10 ՀՀԿ-ական նախկին պատգամավոր Մարգարիտ Եսայանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Գնում ես արտահերթի, որ ի՞նչ անես: Պարզ թվաբանություն կա, ու քեզ ոչ մի արտահերթ չի փրկի։ Մեր երկրում արդեն վաղուց դարձել ես իզգոյ, քեզ ոչ միայն Արցախն ու Սյունիքը չեն ընդունում, քեզ չեն ընդունում ՀՀ բոլոր մարզերը, համայնքները, պարզ քաղաքացիները, քեզ չի ընդունում Գիտությունների Ակադեմիայն, Երևանի Պետական Համալսարանը, Մանկավարժականը, Վ ․Բրյուսովի անվան օտար լեզուների համալսարանը, բժշկականի պրոֆեսորադասախոսական կազմի մեծամասնությունը, բոլոր բուհերի ուսանողները, անգամ՝ տաքսիստները․․. Քեզ չեն ընդունում պառլամենտի երկու ընդդիմադիր ուժերը, անգամ քո խմբակցությունից կարգին մարդիկ, քեզ տեղ-տեղ չի ընդունում նախագահի պաշտոնին նստածը, քեզ չի ընդունում լրագրողական համայնքը՝ իր պայծառ և պրոֆեսիոնալ մասով, քեզ չի ընդունում նախկին հարևանդ, չի ընդունում նախկին գործընկերդ, չի ընդունում նախկին ուսուցիչդ, քեզ չի ընդունում արևելքն ու արևմուտքը, չի ընդունում հյուսիսը և հարավը, քեզ անգամ կինդ չի ընդունում․․․ |