«Նոյեմբերի 9-ի հայտարարության մեջ ո՛չ Սյունիք, ո՛չ Մեղրի, ո՛չ միջանցք արտահայտություն գոյություն չունի»․ վարչապետ
![]() 574 Կիրակի, 27 դեկտեմբերի, 2020 թ., 22:50 «Նոյեմբերի 9-ի հայտարարության մեջ ո՛չ Սյունիք, ո՛չ Մեղրի, ո՛չ միջանցք արտահայտություն գոյություն չունի, կա տրանսպորտային ուղիների դեբլոկադայի մասին պնդում»,-այս մասին Հանրային հեռուստաընկերության եթերում հայտարարել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։ «Այսօր վերին Լարսը կրկին փակ է տրանսպորտային միջոցների համար և եթե պարզվի, որ ՀՀ-ն կարող է երկաթուղային հաղորդակցություն ունենալ Ռուսաստանի և Իրանի հետ Նախիջևանով, Ադրբեջանով, դա լա՞վ նորություն, թե՞ վատ նորություն կլինի»,- հարցադրում է արել վարչապետը։ «Եթե Նախիջևանով գնանք Իրան ու Ռուսաստան, մենք ոնց ենք պատկերացնում, պիտի ասենք՝ մենք Ադրբեջանի տարածքով պետք է գնանք Ռուսաստան, բայց Ադրբեջանը մեր տարածքով չպիտի գնա Նախիջևա՞ն։ Դա հնարավո՞ր է»,-նշեց Փաշինյանը։ Նրա խոսքով՝ այստեղ բազմաթիվ հարցեր կան, որոնք պետք է ճշտվեն, և եթե ամեն ինչ այդքան պարզ լիներ, 25-30 տարիների ընթացքում հարցը կլուծվեր։ |