«Պարտության գլխավոր պատճառն այն էր, որ մենք բանակ չենք ստեղծել, որ պատերազմի». Սեֆիլյան
![]() 365 Երեքշաբթի, 29 դեկտեմբերի, 2020 թ., 20:15 Պարտության գլխավոր պատճառն այն էր, որ մենք բանակ չենք ստեղծել, որ պատերազմի, «Ազատության» եթերում հավաստիացրեց «Ազգային ժողովրդավարական բևեռ»-ի նախաձեռնող խմբի անդամ Ժիրայր Սեֆիլյանը: «Դա՝ 95-96 թվականներից սկսած: Բանակի վրա մեղքը գցելը ճիշտ չէ, որովհետև պատերազմող բանակ ստեղծելու հանձնարարությունը պիտի քաղաքական ղեկավարությունը տա: Ոչ մի նախորդ իշխանություն այս խնդիրը չի տվել: Բանակը պահպանել են ընդամենը երկրի ներսում իրենց իշխանությունն ուժեղացնելու նպատակով: Արգելված է եղել արդիական բանակ ունենալ, հայկական մոդելի բանակ ստեղծել, որի մասին մենք 20 տարի խոսել ենք: Նաև՝ Փաշինյանի օրոք: Փաշինյանը, բացի պոպոլիզմից, որը մատուցեց մեզ սնունդի որակը բարձրացնելով և ամեն ինչը շոու կազմակերպելով, ուրիշ ոչ մի բան չի տվել»: Նա անդրադարձավ նաև «Սովետական Միությունից մնացած մոբիլիզացիոն թատրոններին», որոնք 20-30 տարի կազմակերպել ու փող են աշխատել բոլոր գեներալները: «Ըստ էության, մենք պատերազմի չենք պատրաստվել»,- ասում է Սեֆիլյանը: |