«Ապրեք, լավ եք աշխատել». Արման Յարալյան
Երեքշաբթի, 29 դեկտեմբերի, 2020 թ., 23:30
Ռեժիսոր, մուլտիպլիկատոր Արման Յարալյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Կանաչապատում և չգիտեմ ինչ էջը էս նկարը դրել ա, մարդիկ այստեղ տեսնում են խոզի վարք, զզվելի ու անկիրթ մարդկանց վարք, ես չգիտես խի տեսնում եմ գործից չհասկացող պատասխանատու, որը չգիտի, թե ինչպես չափել տվյալ տարածքի մարդկանց արտադրած աղբը, դրանց տեսակը, քանակը և այլն, միայն աղբարկղի առկայությունը չի կարա խնդիր լուծի, մարդիկ գիտակցաբար աղբը բերել են աղբարկղի մոտ, պատկերը հուշում ա, որ արդեն մեկ ա, թե աղբարկղն ինչի համար ա նախատեսված, որովհետև ձևը պահվել ա, բովանդակությունը ոչ։
Եթե սրա նպատակը ևս մեկ անգամ մեր ժողովրդին պախարակելն էր՝ ապրեք, լավ եք աշխատել, բայց դե չեմ կարծում էլի, թե նման հոռի մտքեր կան։
Սա պատասխանատուի անադեկվատության հետևանք ա, որը ձևը մի տեղ տեսել ա, բայց բովանդակությունը առանց հասկանալու վազել ա մի բան անի, նկարի գցի ինտերնետները, այնպես՝ ինչպես վարվում ա իրա գերագույն գլխավոր վերադասը։
Պոպուլիզմից քշվածները»