«Նրանք հին Կովկասյան Ալբանիայի եկեղեցիները վերածել են հայկական եկեղեցիների»․ Ալիևը Հայաստանի դեմ կբողոքի միջազգային դատարաններում
![]() 392 Չորեքշաբթի, 13 հունվարի, 2021 թ., 21:50 Իսլամական կրթության, գիտության և մշակույթի կազմակերպության (ICESCO) ղեկավար Սալիմ բին Մուհամեդ ալ-Մալիքիի հետ հանդիպման ժամանակ Իլհամ Ալիևը հայտարարել է, թե իբր Հայաստանը բազմաթիվ հանցավոր գործողություններ է իրականացրել․ «Նրանք աշխարհի տարբեր անկյուններից բերել են հայկական ծագում ունեցող մարդկանց և վերաբնակեցրել Ադրբեջանի պատմական տարածքներում, ներառյալ Շուշա քաղաքում։ Նրանք փոխել են մեր քաղաքների և գյուղերի անունները և նույնիսկ քրիստոնեական կրոնական հուշարձանների ծագումը: Նրանք փոխել են հին ուդիների կրոնական ժառանգության ակունքները, որոնք երկրպագում էին քրիստոնեություն։ Նրանք հին Կովկասյան Ալբանիայի եկեղեցիները վերածել են հայկական եկեղեցիների։ Այսպիսով, նրանք բազմաթիվ հանցավոր գործողություններ են կատարել»,- հայտարարել է Ալիևը։ |