«Այսօրվա հանդիպմանը մասնակցում էին դպրոցի կաշառակեր տնօրեն և դասախոսներ, մարդասպան նախկին մարզպետը և ալք». Վ. Հարությունյան
![]() 296 Շաբաթ, 16 հունվարի, 2021 թ., 20:00 ՀԱԿ ակտիվիստ Վարդան Հարությունյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Լրիվ օրինաչափ է, երբ Վանաձորում Իդիոտ Մանուկյանի հետ հանդիպմանը մասնակցում է՝ ՎՊՄԻ նախկին կաշառակեր կադրերի վարիչը, մի շարք կաշառակեր դասախոսներ, թիվ 6 դպրոցի նախկին կաշառակեր տնօրենը, Վանաձորը սեփականաշնորհած նախկին քաղաքապետը իր ընտանիքի անդամներով, Վանաձորի նախկին կաշառակեր ճարտարապետը, մարդասպան նախկին մարզպետը, քրեական աշխարհի մի քանի ներկայացուցիչ, Վանաձորի ՀՀԿ գրասենյակի պահակը իր ընտանիքով, Վահրամ Բաղդասարյանի ՎԱԲԱ ՍՊՀ-ի աշխատակիցներ, վանաձորյան մինի օլիգարխ նախկին կաշառակեր ոստիկան, ոստիկանության լոռվա մարզի վարչության անչափահասների բաժնի նախկին պետ (անունը չեմ հիշում) հայտնի շայբա (տափողակ) մականունով և այլն»: |