«Հաստատապես ինքնասպանություն է տեղի ունեցել». ՔԿ փոխնախագահը՝ Կուտոյանի գործի մասին
![]() 245 Հինգշաբթի, 21 հունվարի, 2021 թ., 16:25 «Նախաքննությունը շարունակվում է, այս պահին ինքնասպանության հասցնողներ չունենք, իսկ գործի հետ կապված, եթե հարազատները կդիմեն, որ տվյալներ հրապարակենք, մեծ սիրով կհրապարակենք»,- այսօր լրագրողների հետ զրույցում անդրադառնալով ԱԱԾ նախկին տնօրեն Գեորգի Կուտոյանի գործին՝ ասաց ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահի տեղակալ, հատկապես կարևոր գործերի քննության գլխավոր վարչության պետ Արթուր Մելիքյանը: Հարցին, թե տվյալ գործով նոր հանգմանքներ ի հայտ եկե՞լ են, Մելիքյանը պատասխանեց. «Հաստատապես հիմնավորվել է, որ ինքնասպանության դեպք է տեղի ունեցել, ոչ միայն քննչական գործողությունների արդյունքներով, այլև՝ փորձաքննության»: Մելիքյանը նշեց, որ գործի վերաբերյալ տվյալներ չհրապարակելը պայմանավորված է հարազատների դիմելու փաստով, իսկ տևողությունը՝ քննչական գործողությունների ծավալով և փորձաքննությունների կատարման ժամկետներով»: |