«Օր չկա, որ «Իմ քայլի» որևէ պատգամավոր հիմարություն դուրս չտա»․ Գեղամ Մանուկյան
![]() 267 Չորեքշաբթի, 03 փետրվարի, 2021 թ., 10:40 «Ամեն օր խայտառակվում է հայության քաղաքական միտքը։ Օր չկա, որ «Իմ քայլի» որևէ պատգամավոր հիմարություն դուրս չտա, խայտառակ արտահայտություն չանի»,- այսօր բողոքի ակցիայի ժամանակ՝ լրագրողների հետ զրույցում հայտարարեց ՀՅԴ-ական Գեղամ Մանուկյանը՝ վկայակոչելով իշխանական պատգամավոր Անուշ Բեղլոյանի վերջին հայտարարությունները։ «Պատգամավոր լինելն ի վերջո պատասխանատվություն է։ Ամեն մի պատգամավոր իր խմբակցության առաջ է պատասխանատու, իր երկրի արտաքին քաղաքականության ուղենիշների առաջ։ Լա՛վ, մի դեպք հայտնվեց համացանում, և մենք տեսանք, բայց պատկերացրեք՝ նման վիդեոկոնֆերանսներ քանի հատ են եղել, որ մենք չենք նկատել։ Եթե այսօր նրանք բարձրաձայն նման հայտարարություններ են անում, նշանակում է՝ անցնող ժամանակներում չի բացառվում, որ բազմաթիվ նման հայտարարություններ են եղել»,- ասաց Մանուկյանը։ |