«Դուք շարունակում եք զբաղվել դատական բարեփոխումների կարկատաններով». Սամսոնյանը՝ Բադասյանին
Չորեքշաբթի, 03 փետրվարի, 2021 թ., 12:00
Այսօր՝ ԱԺ արտահերթ նիստի ժամանակ, ԼՀԿ պատգամավոր Անի Սամսոնյանը, դիմելով արդարադատության նախարար Ռուստամ Բադասյանին, ասաց. «Պարո՛ն Բադասյան, անցած տարի քննարկել ենք դատական օրենսգրքի բարեփոխումների մի մեծ փաթեթ: Հազար անգամ քննարկել ենք, թե ինչպես իրականացնել այդ բարեփոխումները: Դուք շարունակում եք զբաղվել դատական բարեփոխումների կարկատաններով…։ Ուզում եմ հասկանալ՝ երկա՞ր ենք շարունակելու արտահերթ նիստեր գումարելով կամ հերթական նստաշրջաններում հատվածական փոփոխություններ բերելով՝ մեր օրակարգը լցնել այդպիսի կարկատաններով»:
Նախարարը Սամսոնյանի գնահատականների հետ չհամաձայնեց․ «Կա դատական իրավական բարեփոխումների ռազմավարություն, կա գործողությունների ծրագիր: Մեր բոլոր գործողությունները բխում են այդ ռազմավարության տրամաբանությունից և նշված գործողությունների ծրագրից»,- ասաց Բադասյանը:
Հիշեցնենք, որ այսօրվա արտահերթ նիստի օրակարգում Ռուստամ Բադասյանը ներկայացրեց կառավարության կողմից առաջարկված «ՀՀ դատական օրենսգիրք» սահմանադրական օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին օրենքի և հարակից օրենքների նախագծերի փաթեթը, որի ընդունման հրատապությունը, ըստ նախարարի, պայմանավորված է դատավորների թվաքանակի ավելացման և դրանով քրեական մասնագիտացման դատավորների ծանրաբեռնվածությունը թեթևացնելու, ինչպես նաև մինչդատական քրեական վարույթի գործերի քննության արդյունավետությունը բարձրացնելու անհրաժեշտությամբ: