Ընդդիմությունն արգելանք է դրել ՀՀԿ-ի և Վազգեն Մանուկյանի առջև. ինչ է սպասվում փետրվարի 20-ից հետո
![]() 345 Հինգշաբթի, 04 փետրվարի, 2021 թ., 19:00 ArmLur.am-ի տեղեկությունների համաձայն, ընդդիմադիր քաղաքական լիդերների հանդիպման ժամանակ որոշվել է փետրվարի 20-ից շատ ակտիվ գործողություններ իրականացնել՝ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հրաժարականին հասնելու համար: Լավատեղյակ աղբյուրներից տեղեկացանք, որ ընդդիմադիր լիդերները որոշում են կայացրել հենց այդ օրը մեծ հանրահավաք հրավիրել, որից հետո սկսելու են շատ ակտիվ բողոքի ակցիաներ իրականացնել, փակել տարբեր ճանապարհներ ու անհնազանդության ակցիաներ անել: Ուշագրավն այն է, որ քաղաքական լիդերները ՀՀԿ առաջնորդ Սերժ Սարգսյանին հասկացրել են, որ ՀՀԿ-ականները չպետք է այդ հավաքների ժամանակ բեմերից ելույթներ ունենան, քանի որ ՀՀԿ-ի վարկանիշը Հայաստանում շարունակում է շատ ցածր լինել, ինչի համար իրենք չպետք է կոչերով հանդես գան: Ըստ մեր տեղեկությունների, որոշված է, որ ՀՀԿ-ն կարող է բողոքի ակցիաներին ներկա գտնվել, մասնակից լինել, բայց ելույթներ չունենալ: Մանրամասները՝ սկզբնաղբյուր կայքում։ |