«Դեղին ծաղիկ»-ի յուրաքանչյուր միավորի համար քաղողը կտուգանվի 25000 դրամով
Չորեքշաբթի, 10 փետրվարի, 2021 թ., 01:30
Շրջակա միջավայրի նախարարության մամուլի ծառայությունը տեղեկացնում է, որ վերջին օրերին բազմաթիվ ահազանգեր են ստացել մայրաքաղաքի փողոցներում 250-300 դրամով վաճառվող ծաղկի մասին։ Ահազանգ, որովհետև «դեղին ձնծաղիկն» իրականում ձնծաղիկի հետ կապ չունի և ՀՀ Կարմիր գրքում գրանցված «Շտերնբերգիա Ֆիշերի»-ն է։
Այն համարվում է կրիտիկական վիճակում գտնվող տեսակ:
«Տարածման և բնակության շրջանների մակերեսը 10 քառ. կմ-ից պակաս է:
Հայաստանի Կարմիր գրքի առաջին հրատարակության մեջ ընդգրկված էր 0 կարգավիճակով՝ անհետացած տեսակ: Ընդգրկված է CITES-ի կոնվենցիայի 2-րդ հավելվածում: Բեռնի կոնվենցիաների հավելվածներում ընդգրկված չէ»,- նշված է հաղորդագրության մեջ։
«Շտերնբերգիա Ֆիշերի» բույսը Հայաստանում հանդիպում է միայն Զանգեզուրի ֆլորիստիկական շրջանում, Ներքին Վաչագան գյուղի շրջակայքում: Ծաղկում է փետրվար-մարտ ամիսներին, պտղաբերում՝ մայիսին:
Նախարարությունից հիշեցնում են, որ Կարմիր գրքում գրանցված բույսերը ոչնչացնելու կամ հավաքելու համար ՀՀ օրենքով սահմանվում է տուգանք։ Մասնավորապես, կրիտիկական վիճակում գտնվող «Շտերնբերգիա Ֆիշերի» բույսի հավաքի յուրաքանչյուր միավորի (հատի) համար տուգանքը 25000 դրամ է, իսկ 200000 դրամը գերազանցելու դեպքում հնարավոր է քրեական պատասխանատվություն սահմանել։