«Գերիշխում է ամենուրեք միանձնյա իշխանություն հաստատելու կարծրատիպը». Գևորգ Դանիելյան
![]() 215 Չորեքշաբթի, 10 փետրվարի, 2021 թ., 11:25 ՀՀ արդարադատության նախկին նախարար Գևորգ Դանիելյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Խորհրդարանում Վճռաբեկ դատարանի նախագահի թեկնածուին ուղղված հարցերն ու ելույթներն ավելորդ անգամ հաստատեցին, որ այս միջավայրում, ցավոք, գերիշխում է ամենուրեք միանձնյա իշխանություն հաստատելու կարծրատիպը և դրանով թելադրված ակնկալիքը։ Այդպես էլ չձևավորվեց այն անհրաժեշտ իրավաքաղաքական մթնոլորտը, որ ընտրվում է ոչ թե ողջ դատական համակարգն իր հայեցողությամբ վերանայելու, այն իր սեփական պատկերացումներին հարմարեցնելու իրավասությամբ օժտված, կոնկրետ գործերով դատավորների որոշումների համար կանխարգելիչ դիրքորոշում հայտնելու և դրա համար պատասխանատու վերադաս պետ, այլ սոսկ Վճռաբեկ դատարանի և դրա աշխատակազմի բնականոն գործունեությունն ապահովող, զուտ ընթացակարգային որոշ վարչական գործառույթներ իրականացնող և Վճռաբեկ դատարանն այլ մարմինների հետ հարաբերություններում ներկայացնող ինքնավար պաշտոնյա...»: |