«Էս եզի հրամանով տղերքին ուղարկել են կրակի բերան, խաբել ասել են՝ գնացեք, զենք կուղարկենք, ու չեն ուղարկել». անհետ կորածի հարազատ
Հինգշաբթի, 11 փետրվարի, 2021 թ., 17:55
Անհետ կորածների հարազատները որոշեցին բացել հրապարակ տանող ճանապարհը: Ակցիայի կազմակերպիչները հորդորեցին հետևել ուղիղ եթերներին, որոնց ընթացքում կասվի հետագա անելիքների մասին: Ծնողներից մեկը սպառնաց, որ դատի է տալու ՀՀ կառավարությանը՝ ի դեմ Նիկոլ Փաշինյանի: «Ունենք կասկածներ, որ Փաշինյանն Ալիևի հետ համաձայնության են եկել կռիվն սկսել, էսքան զոհ տան՝ էսքան փողի դիմաց»,- ասաց անհետ կորածի եղբայր Արսեն Ղուկասյանը: «ՊԲ հրամանատարի առաջին տեղակալ Մանուկյան Դավիթը, Առուստամյան Կարենը, Աղաբեկյան Դավիթը ում հրամանով են զորքը տարել գցել մսաղաց կոտորել: Իրենք ո՞ւմ հրամանն են կատարել: Ինքը երեխեքին խոստացել ա, որ հեսա ձեզ ինչ զենքեր ենք ուղարկելու, երեխեքին ուղարկել են ու ոչ մի զենք չեն ուղարկել: Ու էդ մարդիկ մինչ օրս ծառայում են: Եթե Փաշինյանը կանգնում, բերանը ծռած, ասում ա՝ չկասկածեք իմ հրամանատարական ունակությունների մասին, ուրեմն ինքն ա պատասխան տալու էդ հրամանների համար: Այ սրա համար էս եզը պիտի դատվի»,- ասաց նա: