«Ի՞նչ է նշանակում այս հայտարարությունը». Գերասիմ Վարդանյան
Ուրբաթ, 12 փետրվարի, 2021 թ., 14:30
ՀՅԴ Նիկոլ Աղբալյան ուսանողական միության անդամ Գերասիմ Վարդանյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. ««Իմ քայլ»-ի պատգամավորներն արդեն անթաքույց և հրապարակային կերպով զբաղված են Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը ճանաչելու և դրա մեջ նաև Սյունիքի մի մասն էլ ներառելու գործընթացով։ Ի՞նչ է նշանակում այս հայտարարությունը, և ո՞ւմ շահերն է սպասարկում այս խմբակցությունը։
Մենք մեր ձեռքով մեր պետության կառավարումը հանձնել ենք թուրքին և զարմանալու ոչինչ չկա ինձ համար այս հայտարարության մեջ։ Զարմանալի է միայն իմ շատ հայրենակիցների արձագանքն ու անտարբերությունն իրենց կործանվող հայրենիքի նկատմամբ, երբ իրենց աչքի առաջ մաս առ մաս և քայլ առ քայլ ամեն օր զիջվում են մեր հողերն ու մեր պետականությունը։ Ե՞րբ պետք է ուշքի գանք, ե՞րբ պետք է կասեցնենք այս անկումը և վաղն ի՞նչ պետք է պատասխանենք մեր սերունդներին։
Կա՛մ ոտքի կկանգնենք ու կմաքրենք այս խարանն ու անպատվությունը մեր ժողովրդի երեսից, կա՛մ որպես պետականազուրկ ժողովուրդ նորից դարերով կսգանք ու արյունաքամ կլինենք մեր կործանված հայրենիքի վշտից»։