«Ալիևը կրկին հոխորտացել է մեր հասցեին». Արմեն Աշոտյան
![]() 298 Երկուշաբթի, 15 փետրվարի, 2021 թ., 16:10 ՀՀԿ փոխնախագահ Արմեն Աշոտյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է․ «Ալիևը երեկ կրկին հոխորտացել է մեր հասցեին։ Գրում եմ մեր, քանզի իր հոխորտանքի թիրախն իրական Հայաստանն էր և իրական հայերը։ Նա փաստացի պաշտպանել է իր վիժվածք խամաճիկին՝ Հայաստանի արժանապատվության համար պայքարող «ռևանշիստներից» և «ֆաշիստներից», այն է՝ մեզանից բոլորից։ Փաստորեն, հայ ժողովրդի գիտակից ու հայրենասեր հատվածին ռևանշիստ մե՛կ Հեյդարի դուրսպրծուկն է ասում, մե՛կ էլ Վովայի վիժվածքը։ Մեկ այլ կարևոր դիտարկում ևս։ Ալիևը կրկին հաստատել է, որ Սերժ Սարգսյանի օրոք բանակցային գործընթացում միջազգային հանրությունն ստիպում էր Արրբեջանին ճանաչել Արցախի անկախությունը, իսկ Քելբաջարը և Լաչինը «հավերժ» պիտի մնային հայկական։ Անասելի ցավ է գիտակցել, թե դավաճան սրիկայի պատճառով ինչից զրկվեց մի ամբողջ ժողովուրդ»։ |