«Նախկին փորձառու գեներալները Ստեփանակերտի հրապարակում նեղացած կանգնած էին». Էդմոն Մարուքյան
![]() 149 Չորեքշաբթի, 17 փետրվարի, 2021 թ., 14:20 «Ես կրկին համոզվեցի, որ մենք անպայման պիտի ստեղծենք պարիտետային փաստահավաք խումբ, որովհետև այն, ինչ ասում է Սերժ Սարգսյանը, գրեթե 90 տոկոսով, որքանով ես գիտեմ, հենց այդպես էլ եղել է»,- այսօր լրագրողների հետ ճեպազրույցում անդրադառնալով երրորդ նախագահի հարցազրույցին, ասաց ԼՀԿ ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը: «Ես հոկտեմբերի 2-ին հասել եմ Արցախ և այնտեղ իմացել եմ, որ թույլ չեն տվել նախկին փորձառու գեներալներին մասնակցել պատերազմի հետ կապված խնդիրներին: Զանգել են նրանց և ասել են թող դուրս գան սենյակից և բոլորը շատ հիասթափված ու նեղացած Ստեփանակերտի հրապարակում կանգնած էին»,- նշեց ԼՀԿ ղեկավարը: «Իշխանությունը պետք է պատասխան տա դրա համար, Արցախի նախագահը պետք է պատասխան տա, որ իրեն ուզել են օգնել նախկին նախագահները, հանդիպում են խնդրել, իսկ ինքը մերժել է», - հավելեց Մարուքյանը: Մանրամասները՝ տեսանյութում: |