«Էսօր իմացա հայտնի ֆեյքի գործի մանրամասները». Արեն Ափիկյան
![]() 209 Երկուշաբթի, 22 փետրվարի, 2021 թ., 17:40 Բիզնես-խորհրդատու Արեն Ափիկյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Էսօր իմացա հայտնի ֆեյքի գործի մանրամասները և «ապացույցները»: Ուրեմն՝ պարզվում ա, որ ֆեյքը և Սաղաթելյան Արան (նաև Կարեն Բեքարյանը) նույն IP-սերվերից են օգտվել, որը գտնվում ա, ուշադրություն՝ Մոլդովայում: Ով չգիտի՝ դա ոնց ա հնարավոր, հուշեմ, որ կա այդպիսի բան՝ VPN, որը հնարավորություն է տալիս օգտվել արտասահմանյան սերվերներից, եթե չես ուզում կամ չես կարող օգտվել քո երկրի սերվերներից: Շատ պոպուլյար բան ա աշխարհում, հատկապես ոչ այդքան ազատ երկրներում, որտեղ մարդիկ սահմանափակ ինտերնետ ունեն, որոշ կայքեր փակ են և այլն: Տվյալ դեպքում խոսքը գնացել ա ProtonVPN ծառայության մասին, որը տարել ա Մոլդովա: Էդ ծառայությունից օգտվում են հարյուր հազարավոր մարդիկ աշխարհում, Apple Store-ից անվճար կարաք քաշեք: Յուրաքանչյուր մարդու, ով ունի այդ ծառայությունը, կարելի է կապել Գագիկ Սողոմոնյան ֆեյքի հետ: Որ ասում եմ սրանք կատարյալ դեգենեռատ են, չեք հավատում»: |