Ոստիկանության պարզաբանումը՝ օպերատորի ընկնելու կապակցությամբ
Երեքշաբթի, 23 փետրվարի, 2021 թ., 20:00
ՀՀ ոստիկանությունը պարզաբանում է տարածել այսօր առավոտյան ընդդիմության բողոքի ակցիան նկարահանող Sputnik Արմենիայի օպերատոր Արամ Ներսեսյանի ընկնելու հետ կապված։
«Լրատվական կայքերից մեկում հրապարակվել է «Ոստիկանները լրագրողին հրելով գցեցին գետնին» վերտառությամբ տեսանյութ, որի կապակցությամբ ոստիկանության ներքին անվտանգության վարչությունում իրականացվել է ծառայողական ուսումնասիրություն։
Տեսագրության զննությամբ պարզվել է, որ լրագրողը ոստիկանության ծառայողների հրելու հետևանքով չի ընկել, այլ նրա որովայնին է դիպել նույն պահին բերման ենթարկվող քաղաքացու ոտքը, իսկ ոստիկանության ծառայողներն օգնել ու բարձրացրել են գետնին ընկած լրագրողին»,–ասված է ոստիկանության տարածած պարզաբանման մեջ։
Սակայն տեսագրության մեջ երևում է, թե ինչպես է ոստիկանության աշխատակիցը ձեռքով հրում նկարահանում իրականացնող օպերատորին։
Նշենք, որ կառավարության 3–րդ մասնաշենքի մոտ կայացած ընդդիմության ակցիայի ժամանակ քաղաքացիներից մեկին բերման ենթարկելու պահին, տվյալ քաղաքացին և նրան տանող ոստիկանը ուժեղ կպել էին Sputnik Արմենիայի օպերատոր Արամ Ներսիսյանին, ինչի հետևանքով վերջինս ընկել էր ասֆալտին։