Ոստիկանության պարզաբանումը՝ օպերատորի ընկնելու կապակցությամբ
![]() 169 Երեքշաբթի, 23 փետրվարի, 2021 թ., 20:00 ՀՀ ոստիկանությունը պարզաբանում է տարածել այսօր առավոտյան ընդդիմության բողոքի ակցիան նկարահանող Sputnik Արմենիայի օպերատոր Արամ Ներսեսյանի ընկնելու հետ կապված։ «Լրատվական կայքերից մեկում հրապարակվել է «Ոստիկանները լրագրողին հրելով գցեցին գետնին» վերտառությամբ տեսանյութ, որի կապակցությամբ ոստիկանության ներքին անվտանգության վարչությունում իրականացվել է ծառայողական ուսումնասիրություն։ Սակայն տեսագրության մեջ երևում է, թե ինչպես է ոստիկանության աշխատակիցը ձեռքով հրում նկարահանում իրականացնող օպերատորին։ Նշենք, որ կառավարության 3–րդ մասնաշենքի մոտ կայացած ընդդիմության ակցիայի ժամանակ քաղաքացիներից մեկին բերման ենթարկելու պահին, տվյալ քաղաքացին և նրան տանող ոստիկանը ուժեղ կպել էին Sputnik Արմենիայի օպերատոր Արամ Ներսիսյանին, ինչի հետևանքով վերջինս ընկել էր ասֆալտին։ |