«Իշխանությունը քաղաքական բոյկոտ է անում». Արման Աբովյան
![]() 169 Ուրբաթ, 26 փետրվարի, 2021 թ., 12:10 «Իշխանությունը գտնվում է զուգահեռ իրականությունում և ունակ չէ սթափ գնահատել, ընդունել տիրող իրավիճակը»,- ԱԺ-ում այսօր՝ լրագրողների հետ զրույցի ժամանակ հայտարարեց «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արման Աբովյանը՝ անդրադառնալով երկրում տեղի ունեցող քաղաքական զարգացումներին: Անդրադառնալով Փաշինյանի այն հատարարությանը, թե իշխանությունը պատրաստ է կրկին կոնսուլտացիաներ իրականացնել քաղաքական ուժերի հետ, Աբովյանն ասաց. «Նրանց հայտարարություններն իրարարամերժ են. ընդհանրապես չեն համապատասխանում օրվա խնդիրներին և առհասարակ նույնիսկ ցանկություն չկա քննարկել, կամ փորձել հասկանալ իրենց գործողությունները տրամաբանության մեջ: Այսօր կրկին իշխանությունները ցույց տվեցին, որ կարևորագույն ինստիտուտը՝ Ազգային ժողովը իրենց կողմից ոչ թե անտեսվում է, այլև փաստացի, ոնց որ, քաղաքական բոյկոտ են անում, եթե իրենց օրակարգից դուրս են հարցերը»: Աբովյանի բնորոշմամբ՝ ՀՀ-ում տիրող իրավիճակը զավեշտալի է. «Քաղաքական զարգացումներն իրենք են լարում: Մենք միշտ ասել ենք և կրկնելու ենք՝ կանենք ամեն ինչ, որ չլինեն ընդհարումներ, բախումներ, իսկ միակ տարբերակը, որ դա չլինի, պարզապես բերել բոլոր գործընթացները նորմալ, հասկանալի դաշտ»,- ասաց ընդդիմադիր քաղաքական գործիչը: |