«Նա «Սոյուզմուլտֆիլմի» պաղպաղակներ բաժանող հերոսից պետական մտածողություն ունեցող պաշտոնյա դառնալու հնարավորություն ուներ». Ի. Տոնոյան
![]() 215 Չորեքշաբթի, 10 մարտի, 2021 թ., 17:55 «Խոսքս ուղղում եմ մի քանի մետր հեռու գտնվող այն պաշտոնյանին, ով բացառիկ հնարավորություն ուներ «Սոյուզմուլտֆիլմի» պաղպաղակներ բաժանող հայտնի հերոսից վերջապես դառնալու քաղաքական ու պետական մտածողություն ունեցող պաշտոնյայի, բայց, բնականաբար, բաց թողեց իր այդ պատմական հնարավորությունը»,- Բաղրամայն պողոտոյում ընթացող հանրահավաքի ժամանակ ասաց ԲՀԿ-ական պատգամավոր Իվետա Տոնոյանը: Անդրադառնալով Արտակ Դավթյանին ԳՇ պաշտոնում նշանակելու՝ վարաչպետի միջնորդությանը, Տոնոյանն ասաց. «Այն զինվորականը, այն սպան, ով կհամաձայնի ընդունել այս առաջարկը. ով դավաճան Նիկոլ Փաշինյանի կողմից կնշանակվի ԶՈՒ ԳՇ պետ, նա, պարզապես, գետնով կտա սպայի ուսադիրների արժանապատվությունը»: