«Իմ տեղեկություններով՝ ԳՇ-ում Փաշինյանի ճակատին ճիշտ և ուղիղ խոսքեր են ասել»․ Իշխան Սաղաթելյան
![]() 276 Չորեքշաբթի, 10 մարտի, 2021 թ., 20:10 «Նիկոլ Փաշինյանը գնացել է Գլխավոր շտաբ, որպեսզի ստանա այն կադրը, որ իր դեմ զինվորականները գլուխ են խոնարհում»,- այսօր՝ լրագրողների հետ զրույցում ասաց Հայրենիքի փրկության շարժման» համակարգող, ՀՅԴ ԳՄ անդամ Իշխան Սաղաթելյանը։ Նրա խոսքով՝ եթե Փաշինյանը պաշտոնի բերումով հայտնվել է Գլխավոր շտաբում, դեռ չի նշանակում, որ Զինված ուժերն իրեն ամբողջությամբ ընդունում են: «Իմ տեղեկություններով՝ Գլխավոր շտաբում իր ճակատին շատ ճիշտ և ուղիղ խոսքեր են ասել։ Ինքը գնացել է Գլխավոր շտաբ, որպեսզի ստանա այն կադրը, որ իր դեմ զինվորականները գլուխ են խոնարհում։ Ինքն այդ տեսարանը ստացել է։ Շատերն ընկճվել են, իր թիմի որոշ անդամներ արդեն հաբրգել են՝ մտածելով, թե հարցն ավարտվեց։ Իմ կարծիքով՝ Զինված ուժերը նաև հայտարարությամբ ցույց տվեցին, որ մերժում են այդ մարդուն, և հաստատեցին՝ պետք է հեռանա։ Այս պայքարի մեջ լինելու են կոտրվողներ, բանակի մասին չէ խոսքը, լինելու են հանձնվողներ, լինելու են ճանապարհից շեղվողներ, ես և իմ կուսակցությունը նրանց թվին չենք պատկանում»,- հայտնեց Սաղաթելյանը։ |