«Բանակով ավելի շատ զբաղված կառավարություն ՀՀ պատմության ընթացքում չի եղել, ինչպես՝ այժմ». Արսեն Թորոսյան
![]() 271 Չորեքշաբթի, 10 մարտի, 2021 թ., 22:35 ՀՀ կառավարության աշխատակազմի ղեկավար Արսեն Թորոսյանը Հանրային հեռուստաընկերության եթերում անդրադարձել է Գլխավոր շտաբի շուրջ ստեղված վերջին աղմկահարույց իրադարձություններին: Նրա խոսքով՝ ԳՇ-ի հետ կապված «իրավական թնջուկն ուղղակիորեն փոխկապակցված է ներքաղաքական գործընթացների հետ»: «Եթե ներքաղաքական պրոցեսներ չլինեին և ԶՈՒ ներգրավվածությունը չլիներ այս ամեն ինչում, մենք նման բազմաէջանոց վերլուծություններ չէինք ունենա»,- ասաց Թորոսյանը: Նա հայտարարեց, որ բանակը միշտ իրենց առաջնահերթությունների մեջ է եղել. «Դրա մասին են վկայում թե՛ կառավարության, թե՛ վարչապետի արած գործերը, այդ թվում՝ բազմաթիվ բարձրաստիճան զինվորական պաշտոնյաների թե՛ խրախուսումները, թե՛ առաջխաղացումները, թե՛ նշանակումները»,- ընդգծեց Փաշինյանի աշխատակազմի ղեկավարը: Եթերի ընթացքում նա հայտարարեց՝ «Անհամեստություն թող չթվա, բայց բանակով ավելի շատ զբաղված կառավարություն Հայաստանի պատմության ընթացքում չի եղել»: Մանրամասները՝ տեսանյութում: |