Բաբաջանյանը հայտնել է իր դեմ «հարձակում-գրոհների գլխավոր համակարգողի» անունը
![]() 221 Հինգշաբթի, 11 մարտի, 2021 թ., 14:40 ԱԺ պատգամավոր Արման Բաբաջանյանը գրել է. «Վերջին օրերին իմ դեմ հարձակում-գրոհների գլխավոր համակարգողը Ռուսաստանում բնակվող Արամ Գաբրիելյանովն է, ում մարդկայնորեն կարելի է կարեկցել և խղճալ։ Նրան թույլ են տվել կասկածելի սխեմաներով միլիարդներ աշխատել ոչ իր նախապատմական հայրենիքին ու ժողովրդին աջակցելու, այլ շատ կոնկրետ նպատակներով։ Պետք է նշել, որ Մոսկվան օգտագործում է ոչ միայն Գաբրիելյանովին, այլև Մարգարիտա Սիմոնյանին, Անդրանիկ Միհրանյանին, Սերգեյ Կուրղինյանին, այլոց, թեև հանուն արդարության պետք է նշել, որ վերջինս խոստովանել է, որ հետխորհրդային տարածքում միայն հայերն ունեն պետական բեքգրաունդ։ Պետք է նշել նաև, որ չկա հետխորհրդային որևէ ժողովուրդ, որի ներկայացուցիչներին Մոսկվան օգտագործի նման կերպ։ Կամ չի կարողանում գտնել նման մարդկանց, կամ չի ցանկանում, բայց փաստը մնում է փաստ։ |