«Ավելի լավ, թող սրացումներ լինեն. оно того стоит». Վազգեն Մանուկյան
Ուրբաթ, 12 մարտի, 2021 թ., 16:10
«Հայրենիքի փրկության շարժման» վարչապետի թեկնածու Վազգեն Մանուկյանն այսօր՝ լրագրողների հետ զրույցի ժամանակ հայտարարեց, որ Նիկոլ Փաշինյանի ղեկավարությամբ ընտրությունների անցկացմանը համաձայնելը կնշանակի լեգիտիմացնել նրա գործողությունները, ընդհուպ՝ պետությանը պարտության տանելը:
Անդրադառանալով ոստիկանների և ակցիայի մասնակիցների միջև հնարավոր բախումներին և իրավիճակի հնարավոր սրացումներին՝ Մանուկյանն ասաց. «Ռուսերեն ասում են՝ оно того стоит: Սրացումներ են լինելու, ավելի լավ, թող սրացումներ լինեն, միայն թե հարցը լուծվի: Ինձ ուրիշ սրացում է վախեցնում, ինձ, իսկապես, շատ սարսափացնում է այն սրացումը, որը տեղի է ունենում Սյունիքի շուրջը, ու այն ձգտումը Ալիևի, որը հասկանում է՝ էսօր Նիկոլը կա, վաղը չի լինի ու Նիկոլի օրոք հնարավոր է անել այն, ինչը հնարավոր չի անել իրենից հետո: Այդ սրացումն է ինձ վտանգավոր թվում: Իսկ ներքին սրացումները... սրացումը գնում է հայրենիքը դավաճանողների, թշնամիներին ծառայողների և երկրին նվիրված մարդկանց մեջ... Եթե իրանք գնում են սրացման, իրանք կստանան սրացում»: