«Բազում զրպարտանքների դիմաց մենք ստիպված էինք վճարել մեծ գին». Սենոր Հասրաթյան
![]() 304 Կիրակի, 14 մարտի, 2021 թ., 11:50 Արցախի ՊԲ նախկին խոսնակ Սենոր Հասրաթյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է․ «Ստեփան Գրիգորյան անուն-ազգանունով ոմն քաղաքագետ 2018-ի հուլիսին հանիրավի մեղադրելով ՀՀ ԶՈՒ ԳՇ նախկին պետ, գեներալ-գնդապետ Յուրի Խաչատուրովին, դատարանի վճռով ստիպված էր հանդես գալ հրապարակային հերքմամբ: Դրանով նա հաստատեց, որ գեներալին ուղղված «...տարածքները փողի դիմաց հանձնելու, հակառակորդին դիմադրել թույլ չտալու, պատերազմի ժամանակ տեղում չլինելու և իր պաշտոնական պարտականությունները չկատարելու մասին» արված հայտարարությունը ոչ այլ ինչ էր, քան զրպարտանք...: Թվում է, թե այս ամենն օրենքի շրջանակում է և հարցը փակված: Մինչդեռ իրականությունն այն է, որ ոչ միայն այդ, այլև նման բազում զրպարտանքների դիմաց մենք ստիպված էինք վճարել մեծ գին և դեռ շարունակում ենք վճարել, քանի որ տարիներ շարունակ «եվրոպական արժեքներ» քարոզող այսօրինակ «տեսաբանները» ոչ թե մտածում էին հզոր Հայրենիք կառուցելու մասին, այլ նպատակային թիրախավորում բոլոր նրանց, ովքեր լծված էին այդ Հայրենիքը կառուցելու գործին...: Այդ ամենի հանրագումարն այն ծանրագույն վիճակն է, որում այսօր գտնվում ենք ՄԵՆՔ...»: |