«Մեր երկիրը փչացել է էն օրը, երբ սովետի դասատուն 3, 4 ստացողին բոնբոներկայով 5 է դրել». Լուսինե Ազնաուրյանց
Կիրակի, 14 մարտի, 2021 թ., 12:15
Հայաստանի եվրոպական կուսակցության նախաձեռնող խմբի անդամ Լուսինե Ազնաուրյանցը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Մեր երկիրն ու հասարակությունը փչացել են էն օրը, երբ սովետի դասատուն 3 ու 4 ստացողին բոնբոներկայով 5 է դրել, իսկ 5 ստացողին նվաստացրել, որ կարողանա 4 դնի, որպեսզի գերազանցիկների սահմանած նորմը չանցնի։
Սա բացսական սելեկցիայի սկզբունքի սկիզբն է, ամենացածր օղակը։ Ամեն անգամ, երբ կզարմանաք, թե ո՞նց գեներալները կատարեցին նիկոլի հրահանգները ու սուսուփուս հանձնեցին Արցախը, երբ կզարմանաք թե ո՞նց միջին սպայակազմը գլխի չընկավ թե ինչ է կատարվում ու չկարողացավ փրկել իր ենթականերին դավադրաբար իրենց գլխին թափվող արկերից, ամեն անգամ, երբ ռուբինյանի բլթոցների լքտիության ու հիմարության համադրության պատճառով 5 րոպե չեք կարողանա ձեր բերանը փակել, իսկ Մակունցը քաղաքական կանխատեսումներ կանի պատերազմի մասին, հիշեք, թե ոնց առաջին անգամ ձեր դասատուին նվեր տարաք մարտի 8֊ին, իսկ հետո արդարացաք, թե դա կուլտուրայի ու հարգանքի արտահայտում է։ Այ էդպես կուլտուրական ու հարգալից էլ գեներալները կատարել են նիկոլի հրահանգները»: