Զինվորի մարմինը դեռ բեկորների մեջ է, բայց նրան հրաժարվում են որևէ օգնություն տրամադրել. Անդրանիկ Պողոսյանի նոր տեսաուղերձը
Կիրակի, 14 մարտի, 2021 թ., 23:35
Գյումրեցի սպա Անդրանիկ Պողոսյանն, ով նախկինում սկանդալային տեսահոլովակ էր հրապարակել զինվորների կեցության անմխիթար պայմանների մասին և որը իշխանության պարտադրանքով ավելի ուշ հեռացրել էր, նոր տեսաուղերձ է հրապարակել: «Մարդիկ, որոնք պիտի զբաղվեն բանակի խնդիրներով, չգիտես ինչով են զբաղվում: Մեր բանակը գլորվում է դեպի անդունդը: Իմ մարտական ընկերն, ում մարմինն ականի պայթյունից ամբողջովին բեկորների մեջ է եղել, մարդկային քայլ է արել, որոշել է գնալ տանը շարունակել բուժումը՝ ավելի ծանր հիվանդների համար հիվանդանոցային մահճակալ ազատելով: Այժմ նրան մերժում են տրամադրել օգնություն՝ պատճառաբանելով, որ ինքն ստացիոնար բուժում չի ստացել: Այնինչ մինչ օրս նրա մարմինը բեկորների մեջ է: Մարդուն ոչ կարգ են տալիս, ոչ էլ կարող է հետագայում ինչ-որ տեղ աշխատել»,- պատմել է նա: