«Պետք եղավ, իմքայլականներին զաստավիտով կոխելու ենք մեքենան, բերենք՝ գլուխները ջարդելով». Արթուր Մարկոսյան
![]() 343 Երեքշաբթի, 16 մարտի, 2021 թ., 00:45 «Մենք ամեն ինչ անելու ենք՝ ոնց ասվել է, ամեն ինչի գալու ենք, մինչեւ ազատվենք մեր թշնամիներից՝ հանձինս Նիկոլ Փաշինյանից»,- «Առավոտ»-ի եթերում հայտարարել է ԲՀԿ անդամ Արթուր Մարկոսյանը: Նա հայտնել է, թե կասկած չունի, որ «Փաշինյանը լրտես է»:, «Նրան բերել են՝ մեր հողերը տալու, հայրենիքը ծախելու համար,մենք թույլ չենք տալու, որ նա ավարտի իր չար գործը: Ամեն ինչի գնալու ենք»: ,- ասել է նա: Հարցին՝ որ ասում եք՝ «ամեն ինչի գնալու ենք, ամեն քայլի», դրա մեջ ի՞նչ հասկանանք՝ նա պատասխանել է. «Օրենքի սահմաններում: Մենք եթե ուզենայինք օրենքի սահմաններից դուրս, նոյեմբերի 9-ին գլուխը ջարդած կլինեինք, կպրծնեինք: Մենք Նիկոլի դաստիարակությունը չունենք, որ ինչ-որ բան անենք օրենքի սահմաններից դուրս մեր ազգի հանդեպ»: Մարկոսյանի խոսքով՝ եթե այնուամենայնիվ Փաշինյանը չհեռանա, ստիպելու են. «Ստիպելով կանենք, միևնույն է, պետք եղավ, էդ իրա Իմքայլական «սըվոլըչ» պատգամավորներին զաստավիտով ենք բերելու, կոխելու ենք մեքենան, բերելու ենք՝ գլուխները ջարդելով»,- ասել է նա: Մանրամասները՝ տեսանյութում: |