«Հուսով եմ՝ նախարարը ոչ միայն պաշտոնանկ կարվի, այլև կստանա իր գործողություններին արժանի պատիժը». Գևորգ Թոսունյան
Հինգշաբթի, 18 մարտի, 2021 թ., 21:42
Նախարար Հակոբ Արշակյանն այսօր հարձակվել ու հարվածել է լրագրող Փայլակ Ֆահրադյանին։ Նման բան մեկ էլ հիշում եմ ձեր չսիրած նախկինների օրոք։ Հուսով եմ՝ նախարարը ոչ միայն պաշտոնանկ կարվի, այլ կստանա իր գործողություններին արժանի պատիժը։
Այս նույն նախարարը 2020-ի ամռան ռազմական գործողություններից հետո հայտարարում էր գերատեսչության կողմից հայկական արտադրության հարվածային ԱԹՍ-ների մասին, բայց 44-օրյա պատերազմի ընթացքում միայն մեկ նման ԱԹՍ կիրառեցին (ինչպես պարզվում է տեսագրությունից), պատերազմից հետո էլ հայտնի դարձավ, որ հարվածային ԱԹՍ-ներն անգամ փորձարկում չեն անցել։ Իմ տեղեկություններով՝ հարվածային ԱԹՍ-ները պահեստից չեն հանել, հենց այդ պատճառով։ Նույն պատերազմի ժամանակ ռազմաճակատում Կռունկ հետախուզական ԱԹՍ-ների փոխարեն եղել են ռուսական արտադրության ԱԹՍ-ներ, իսկ որոշ դեպքերում սովորական դրոններ։ Միգուցե այս նախարարի դեպքում պաշտոնանկությունը քի՞չ լինի։
Ինչքան էլ դուք սիրեք կամ չսիրեք այս կամ այն լրագրողին, բռնությունն անընդունելի ա, չդատապարտել՝ նշանակում ա դավաճանել այն սկզբունքներին, որոնք որդեգրել եք 2018-ի հեղափոխության ժամանակ։ Չդատապարտել ու չշտկվել նշանակում ա նմանվել նախկիններին՝ «ծնելով» նոր «Թոխմախի Մհերներ», «Սուրիկ Խաչատրյաններ»»։