«Ո՞վ կպատկերացներ, որ երկիրն ունենալով «լեգիտիմ» ընտրված իշխանություն, կապրի կատարյալ անիշխանության քաոսում». Սենոր Հասրաթյան
![]() 344 Ուրբաթ, 19 մարտի, 2021 թ., 20:30 Արցախի ՊԲ նախկին խոսնակ Սենոր Հասրաթյանի գրառումը. «Ով կպատկերացներ, որ երկրում կստեղծվի այնպիսի իրավիճակ, երբ հայրենասիրությունից կխոսեն դավաճանները, արդարությունից՝ խաբեբանները, օրենքից՝ օրինախախտները, բանակից՝ դասալիքները և այդպես շարունակ... Ով կպատկերացներ, որ երկիրն ունենալով «լեգիտիմ» ընտրված իշխանություն, կապրի կատարյալ անիշխանության քաոսում... Եվ այս ամենը մի երկրում, որը ոչ միայն չի հաղթահարել երեկվա պատերազմում կրած խայտառակ պարտության հետևանքները, այլև կանգնած է նոր ու ավելի մեծ առճակատման վտանգի առաջ... Ցավոք, սա է այն իրականությունը, որում այսօր հայտնվել է մեր երկիրը... Կհաղթահարենք արդյո՞ք ինքներս մեր ձեռքով ստեղծած այս մղձավանջը, թե կշարունակենք համառորեն անել այն, ինչից խելոք ազգերը միշտ խուսափում են... Դժվար է հավատալ, մանավանդ, որ այս անիշխանության հեղինակը երկրի իշխանությունն է...»: |