«Շատ ազդվում եմ, որ ձեզ նեղ դրության մեջ եմ դնում»․ Ուրիխանյանը՝ Հովհաննիսյանին
![]() 174 Չորեքշաբթի, 24 մարտի, 2021 թ., 13:16 Այսօր՝ ԱԺ նիստի ժամանակ, անկախ պատգամավոր Տիգրան Ուրիխանյանը, դիմելով արդարադատության նախարարի տեղակալ Արմեն Հովհաննիսյանին, որը հանդես էր գալիս «ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» հարցի զեկուցմամբ, ասաց․ «էս քննարկման համատեքստում չեմ կարող չհարցնել, թե ինչպիսին է ձեր որակումը գործող նախարարի կողմից գործող լրագրողին ծեծելու վերաբերյալ»։ Փոխնախարարը պատասխանեց, որ հարցն ավելի շատ իրավապահ մարմիններին է վերաբերում։ «Հարցին պատասխանելու համար փաստական հանգամանքներին ծանոթ լինելու անհրաժեշտություն է առաջանում։ Ես, որակման հետ կապված, հստակ պատասխան չեմ կարող տալ»,- հավելեց Հովհաննիսյանը։ «Շատ ազդվում եմ, որ ձեզ նեղ դրության մեջ եմ դնում, հասկանում եմ նաև ձեր կոռեկտությունը»,- դիմելով փոխնախարարին՝ ասաց Ուրիխանյանը։ Մանրամասները՝ տեսանյութում։ |