«Զինծառայողների ապահովագրության հիմնադրամ»-ը հատուցել է 1671 զոհվածների ընտանիքի
![]() 206 Չորեքշաբթի, 31 մարտի, 2021 թ., 14:36 Զինծառայողների ապահովագրության հիմնադրամի տնօրեն Վարուժան Ավետիքյանը գրում է. «Հայե՛ր, վերջին պատերազմի արդյունքում Հիմնադրամը հատուցել է. - 1671 զոհվածների ընտանիքների: Այսօր այս թվին կավելանա ևս 155-ը՝ դառնալով 1826. - Այս պահին զոհվածների մասով հիմնադրամում առկա է 1023 գործ, որոնք ուսումնասիրվում են. - Կամուրջ ծրագրերի ներքո հատուցել ենք 1329 գործերով: Այսպիսով, վերջին երեք ամսվա մեջ հիմնադրամը հատուցումներ է կատարել ու կատարում 3,155 գործերով, որը կազմում է շաբաթական 250 գործ, մեր կողմից հրապարակայնորեն խոստացված 100 գործերի փոխարեն: Հայտնում եմ նաև, որ ես անձամբ խրոնոմետրաժ եմ արել և յուրաքանչյուր հատուցման գործ պահանջում է միջինում 3 ժամ: Փաստացի հիմնադրամը հատուցումների վրա երեք ամսվա կտրվածքով ծախսել է 9,465 մարդ/ժամ կամ 1183 մարդ/օր: Ժամանակի մեծ մասը հատկացվում է օրինական շահառուներին հայտնաբերելու, նույնականացնելու, ամուսնաընտանեկան կապերը ճշգրտելու, բանկային հաշիվները բացելու ու փոխանցումները կատարելու վրա: Այս պահին մենք կատարում ենք վճարային ու ծրագրային համակարգերի, ծառայությունների ու բազաների ԿԲ-ից հիմնադրամ տրանսֆորմացիա (ՏՏ անվտանգության նորմերի հնարավորինս խիստ պահպանմամբ), որի նպատակն է ավելի արդյունավետ դարձնել գործընթացները: |