«Ո՞վ և ո՞ւմ դեմ է փորձում օգտագործել այս խճճված պատմությունը»․ Արշավիր Ղարամյան
![]() 316 Հինգշաբթի, 01 ապրիլի, 2021 թ., 10:08 Արցախի Հանրապետության անվտանգության խորհրդի նախկին քարտուղար Արշավիր Ղարամյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Ո՞վ է ճիշտ և ո՞վ է սխալ, ո՞վ և ո՞ւմ դեմ է փորձում օգտագործել այս խճճված պատմությունը, որը, կարծես թե, դասական դավադրության տարրեր է իր մեջ պարունակում: Հաշվի առնելով, որ ադրբեջանական լրատվամիջոցներում «Իսկանդերի» հետ կապված նոր «բացահայտման» կապակցությամբ թափ առած քննարկումներում և վերլուծություններում թիրախավորվում է մեր դաշնակից Ռուսաստանի Դաշնությունը՝ կարելի է արձանագրել, որ ռուս-ադրբեջանական հարաբերություններում ամեն ինչ այնքան էլ հարթ չէ, ինչպես Իլհամ Ալիևն էր փորձում ներկայացնել, ավելին՝ հավանաբար հարաբերություններում այն աստիճանի կնճռոտ հարցեր և սրացումներ կան, որ պաշտոնական Ադրբեջանը հանուն ինչ-որ մեսսիջների հղման իր մեկ ամիս առաջվա կատած հայտարարությունը հերքող տեղեկատվություն է հանրայնացնում: 1. ««Իսկանդեր» կիրառվել է, բայց թե որտեղի վրա, չեմ ասի»։ 2. «Ես ունեմ հավաստի տեղեկություններ, որ «Իսկանդերը» կիրառվել է, կիրառվել է պատերազմի վերջին շրջանում, իսկ ավելի կոնկրետ՝ Շուշիի ուղղությամբ»: 3. «Իսկ գուցե պատասխանե՞ն՝ ինչու կրակած «Իսկանդեր»-ը (հրթիռը) չի պայթել կամ պայթել է, օրինակ՝ 10 տոկոսով»: Դիտարկմանը՝ այդպե՞ս էլ է լինում, «Չգիտեմ: 80-ականների զե՞նք էր գուցե»: 4."По имеющимся у нас объективным и достоверным сведениям, подтвержденным в том числе системой объективного контроля, ни один из ракетных комплексов данного типа в ходе конфликта в Нагорном Карабахе не применялся. Весь боезапас ракет находится на складах вооруженных сил Республики Армения" 5. "Мы не видели пуска . Когда было озвучено заявление, мы еще раз поинтересовались, но нет, мы этого не видели. Это просто очередной ляп, которых публично было уже много, комедийное заявление, анекдот". 6. азербайджан заявляет: Армения применила «Искандеры» для уничтожения города Шуши. |