«44 օր մարդկանց գլուխն արդուկում էին՝ ասելով մենք հաղթում ենք». Քոչարյան
Երեքշաբթի, 06 ապրիլի, 2021 թ., 00:12
ՀՀ 2-րդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը հայտնի հեռուստահաղորդավար Վլադիմիր Պոզներինտված հարցազրույցում անդրադարձել է նաև Արցախյան վերջին պատերազմին:
«Պատերազմը տևել է 44 օր: Պատերազմի առաջին իսկ օրը ռազմական դրություն է հայտարարվել և լիակատար հսկողություն է սահմանվել ամբողջ մեդիա դաշտի, այդ թվում՝ սոցցանցերի նկատմամբ: Եվ 44 օր մարդկանց գլուխն արդուկում էին, ասելով, որ մենք հաղթում ենք: Այսինքն՝ շոկը հենց դրանից էր: Բոլորի գլուխն արդուկում էին, որ մենք հաղթում ենք, առաջ ենք շարժվում այլ բնակավայրերի ուղղությամբ: Բայց ես գիտեի՝ ինչ է տեղի ունենում, տեղեկացված մարդիկ գիտեին, թե ինչ է տեղի ունենում...: Ինչպե՞ս այդպես ստացվեց: Հարձակվում էինք, առաջ էինք գնում: Պարզվեց, որ ամբողջ պատերազմի ընթացքում ոչ մի հաջող գործողություն չի եղել, եղել է ձախողումը ձախողման հետևից: Հնարավոր չէ նորմալ բառապաշարով դա նկարագրել, որ եղել է այսպիսի կամ այնպիսի իրավիճակ»,- ասել է Քոչարյանը: