«Սևրի պայմանագիրը և Վիլսոնի իրավարար վճիռը Հայաստանի քաղաքական վահանն են». Սամվել Ասլիկյան
Երկուշաբթի, 12 ապրիլի, 2021 թ., 01:12
Սասնա ծռերի համակիր Սամվել Ասլիկյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Ասում են՝ ի՞նչ եք ընկել Արևմտյան Հայաստանի հետևից, ի՞նչ Սևրի պայմանագիր, ի՞նչ Վիլսոնի իրավարար վճիռ, եղածը շա՞տ ենք կարում պահենք, որ հիմա էլ նոր տարածքներից եք խոսում:
Բոլշեվիկահպատակները, պրիմիտիվ, սև ու սպիտակ, բարի ու չար, տրամաբանությունից վեր իրավիճակը չեն կարողանում վերլուծել: Որ ի վիճակի լինեին, կհասկանաjին, որ Սևրի պայմանագիրը և Վիլսոնի իրավարար վճիռը Հայաստանի քաղաքական վահանն են՝ ընդդեմ ռազմական ագրեսիայի:
Եթե 30 տարի այդ հարցը միջազգային դաշտում բարձրացնեինք, այսօր աշխարհը աչք չէր փակի թուրքական օկուպացիայի վրա, ավելին՝ այդ ռազմական հարձակումից կարող էինք խուսափել:
Վիլսոնի իրավարար վճիռը
Բայց սովետական տարածքային ձևաչափներին համաձայն՝ բոլշեվիկների կողմից նկարած ԼՂԻՄ-ի սահմաններում ֆեյք «անկախ Արցախի» ջատագովների ուղեղներում, բնական է չի տեղավորվի Հայաստանի առաջին Հանրապետության ժառանգությունը, և ըստ դրա՝ կարմիր բանակի կողմից Հայաստանի բռնազավթման փաստը:
Ու հենց այդ սկզբունքներով են այդ բոլշեվիկյան մտահորիզոնի տեր մարդիկ ԱԺԲ-ին և Արա Պապյանին պիտակավորում»: