«Հարևան երկիրը հայկական կողմին նվաստացնելու հերթական «հանդիսությունը» կազմակերպրեց». Սենոր Հասրաթյան
![]() 216 Երեքշաբթի, 13 ապրիլի, 2021 թ., 10:16 Արցախի ՊԲ նախկին խոսնակ Սենոր Հասրաթյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է․ «Երեկ հարևան, բայց ոչ բարեկամ երկիրը, ի դեմս իր առաջին դեմքի, հայկական կողմին նվաստացնելու հերթական «հանդիսությունը» կազմակերպրեց... Սա այն «հոգեբանական գրոհներից» է, որը նպատակաուղղված է փշուր-փշուր անելու հայկական ոգու վերջին բեկորները... Կդիմանա՞ հայն այս հարվածներին, դժվար է ասել... Բայց, որ մենք պարտադրված ենք դիմակայել բարոյականության տարրական նորմերից զուրկ թշնամի պետության կողմից ձեռնարկվող այս և էլի սպասվող մյուս հարվածներին, դա միանշանակ է... Միանշանակ է նաև, որ այդ դիմակայությունը լինելու է տևական ու դաժան և, վերջնական արդյունքում, հաջողելու նա, ով իր հաղթանակը դիտելու է որպես ոչ թե ռազմավար, այլ խաղաղություն ստեղծող արժեք... Հ. Գ. Հին Չինաստանի ռազմական տեսաբան և փիլիսոփա Սուն Ցզին մեր հակառակորդ երկրի ղեկավարին կասեր՝ «Մի ճնշեք հուսահատ թշնամուն: Հյուծված կենդանին շարունակելու է պայքարել, քանի որ դա բնության օրենքն է...»»: |