«Եթե Քոչարյանը թուրքական գործակալ լիներ, նրա օրոք խորհրդարանում կգնդակահարեին Վազգեն Սարգսյանին և Կարեն Դեմիրճյանին»․ վարչապետ
![]() 302 Չորեքշաբթի, 14 ապրիլի, 2021 թ., 12:28 «Ռոբերտ Քոչարյանն ասում է՝ եթե վարչապետը լիներ թուրքական գործակալ, կաներ այն ամենը, ինչ արվել է»,- այսօր ԱԺ ամբիոնից հայտարարեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։ «Եթե Ռոբերտ Քոչարյանը լիներ թուրքական գործակալ և 97-98թթ․ եթե Հայաստանը ղեկավարեին թուրքական գործակալներ, ամենամեծ ծառայությունը, որ նրանք կարող էին մատուցել Ադրբեջանին՝ Ղարաբաղը բանակցային գործընթացից դուրս թողելն է»,- ասաց Փաշինյանը։ «Եթե Ռոբերտ Քոչարյանը լիներ թուրքական գործակալ, նրա օրոք Հայաստանի խորհրդարանում կգնդակահարեին Արցախյան հաղթանակի հեղինակ Վազգեն Սարգսյանին և Հայաստանն արդյունաբերական երկիր դարձրած առաջնորդ Կարեն Դեմիրճյանին, որովհետև ում, եթե ոչ թուրքական գործակալների օրոք կարող էր․․․»,- հավելեց Փաշինյանը։ |