«Հայկական քաղաքական վերնախավը չի հասկացել, որ մեր սպառնալիքի աղբյուրը փոխվել է». Հակոբ Բադալյան
Երկուշաբթի, 19 ապրիլի, 2021 թ., 16:24
Քաղաքական մեկնաբան Հակոբ Բադալյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Պարզապես, հայկական քաղաքական վերնախավն «իքս» պահից սկսած չի կողմնորոշվել կամ հասկացել, որ մեր հակառակորդը, մեր թշնամին, մեր սպառնալիքի աղբյուրը փոխվել է և դա վաղուց Ադրբեջանը չէ, այլ նվազագույնը՝ Թուրքիան, իսկ առավելագույն կամ լայն իմաստով՝ ԽՍՀՄ-ը վերականգնելու ՌԴ վերնախավի կամ նախագահի «սևեռուն գաղափարը»:
Կամ, եթե կողմնորոշվել կամ հասկացել են, չեն ունեցել համարժեք հետևություն անելու բավարար կամք, հեռատեսություն, լայնախոհություն, և շարունակել են աշխարհն ու դրանում առաքելությունը չափել կենցաղ-ժամանցային զվարճանքների մասշտաբով:
Մեծ հաշվով երկրում այդ ամբողջ ընթացքում չի ձևավորվել սպառնալիքի տրանսֆորմացիան խորությամբ պատկերացնող, և, ըստ այդմ, դրան հանարժեք առաքելություն գիտակցող ընդդիմադիր վերնախավ:
Իհարկե, կա նաև մյուս տարբերակը՝ թույլ չեն տվել ձևավորել կամ գիտակցել, կամ ինչպես ասում են՝ «գործակալ» են եղել: Անկեղծ ասած, ես այդ տրամաբանությունը չեմ դիտարկում արդյունավետ ու ռացիոնալ: Որովհետև դա մտածողության էվոլյուցիան փակուղի տանելու ամենակարճ ճանապարհն է: Ոչ այն պատճառով, որ ոչ մի գործակալ էլ չկա, այլ որովհետև մենք միևնույն է չգիտենք և չենք իմանա այդ ամենի մասշտաբը, հետևաբար լուծումներ պետք է փնտրենք չափելի հարթություններում»: