Վթարվել է Արզնի-Երևան մայրուղային ջրատարը
![]() 214 Հինգշաբթի, 22 ապրիլի, 2021 թ., 22:08 «Վեոլիա Ջուր» ընկերությունը տեղեկացնում է, որ Արզնի-Երևան մայրուղային ջրատարի վթարային աշխատանքներով պայմանավորված ս.թ. ապրիլի 22-ին ժամը 21.00-ից մինչև ապրիլի 23-ը ժամը 23.00-ն կդադարեցվի Երևան քաղաքի՝ Արաբկիր վարչական շրջանի հետևյալ տարածքների ջրամատակարարումը. Վիկտոր Համբարձումյան, Գուլակյան, Աղբյուր Սերոբի, Սոսեի, Ջեյմս Բրայսի, Խնկո Ապոր փողոցներ, Հ․Քոչարի 2, 3, 4, 6, 8, 10, 13, 15 համարներ, Փափազյան 1-13 համարներ, Սունդուկյան 9-29 կենտ և 26-98 զույգ համարներ, Գյուլբեկյան 1, 23, 25, 27 և 2-20 զույգ համարներ, Բաղրամյան 41-53 կենտ և 50-58 զույգ համարներ, Կիևյան 1-24 համարներ, Բարբյուսի 54, 56, 58, 63, 65, 67 համարներ, Ա․Ավետիսյան 25-67 կենտ և 14-120 զույգ համարներ, Օրբելի Եղբայրների 14-22 զույգ և 1-67 կենտ համարներ, Լեռ Կամսարի 1-25 համարներ, Վաղարշյան 1-16 համարներ, Ն․Դումանի 1 համար, Սևաստոպոլյան 11-39 կենտ և 10-24 զույգ համարներ՝ իրենց կոտորակներով և Բաղրամյան 2 նրբանցք:Ընկերությունը հայցում է սպառողների ներողամտությունը պատճառված անհանգստության և կանխավ շնորհակալություն հայտնում ըմբռնման համար: |