«Հրաժարականից հետո չի կարող լինել վարչապետի ժամանակավոր պաշտոնակատար». օգտատերերը հիշեցնում են Փաշինյանի՝ 3 տարի առաջվա ելույթը
![]() 303 Երկուշաբթի, 26 ապրիլի, 2021 թ., 21:20 Համացանցի ֆեյսբուքյան տիրույթում օգատերերը կիսվում են հեղափոխության օրերին արված տեսանյութով, որում Նիկոլ Փաշինյանը, ելույթ ունենալով Հանրապետության հրապարակում հավաքված ցուցարարների առջև, հայտարարում է. «Կարեն Կարապետյանը իրեն հռչակել է Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի ժամանակավոր պաշտոնակատար, այսօր իրավաբանները, վերլուծելով Հայաստանի օրենսդրությունը, արձանագրել են, որ վարչապետի (Սերժ Սարգսյանի) հրաժարականի պարագայում չի կարող լինել վարչապետի ժամանակավոր պաշտոնակատար»։ Այս հայտարարությանը հղում անելով՝ օգտատերերը նշում են, որ Փաշինյանը հրաժարականից հետո չի կարող շարունակել պաշտոնավարումը՝ որպես վարչապետի պաշտոնակատար։ |