«Սրա կեղծիքները բացահայտելու համար բավարար է մի 10 րոպեանոց #Googlе որոնում». Արմեն Աշոտյան
![]() 176 Երկուշաբթի, 03 մայիսի, 2021 թ., 13:08 ՀՀԿ փոխնախագահ Արմեն Աշոտյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է․ «Չէ, չեմ հոգնելու վիժվածքի ստերը հետևողականորեն բացահայտելուց, որքան էլ նա ավանակի համառությամբ փորձի իր վրայից գցել վերջին դավադիր և արյունալի պատերազմի հետևանքների պատասխանատվությունը: Սերժ Սարգսյանի հարցազարույցից մի քանի օր ուշքի չգալով՝ այսօր սրիկան ԱԺ ամբիոնից մանիպուլյացիաների հերթական դոզան է արտանետել հանրային դաշտ: Դնում եմ մի կողմ, որ սրա կեղծիքները բացահայտելու համար բավարար է մի 10 րոպեանոց Googlе որոնում: Չեմ զլանա հիշեցնել, որ 2018-ի ապրիլին բանակցությունների փակուղային իրավիճակի պատասխանատուն Ադրբեջանն էր, իսկ Հայաստանն ու ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահները միասին էին և մի բևեռում: Կարիք չկա հիշեցնելու Ռուսաստանի Դաշնության ԱԳՆ պաշտոնական պարզաբանումը, որը չհերքվեց այլ համանախագահների կողմից և որը պարունակում էր հստակ արձանագրումներ Արցախի միջանկյալ և վերջնական կարգավիճակների մասին: Չեմ էլ ուզում խոսել, որ իշխանափոխությունից հետո դավաճան սրիկան նպատակաուղղված քանդեց մեր բանակցային դիրքերը, Ալիևին նվիրեց Վիեննայի և Սանկտ Պետերբուրգի պայմանավորվածությունները, սեպարատ բանակացությունների մեջ մտավ Ալիևի հետ 5 մլրդ դոլարի շուրջ, հայտարերց, որ ինչ ուզում է նա էլ բանակցում է: Տարրական է այն հանգամանքը, որ հնարավոր հանրաքվեին հայ և ադրբեջանցիները պիտի մասնակցեին սովետական վերջին մարդահամարի համամասնությամբ՝ 75% հայ - 25% ադրբեջանցի: 5 000 զոհի, հարյուրավոր ռազմագերիների և հազարավոր անհետ կորածների քավորը ռեխը բաց դեռ կատակներ է անում և իր ուսապարկերին «ժպիտներ պարգևում»: Սրա նման անբարոյական վիժվածք հայ հողը չի ծնել»: |