Մայիս ամսվա եղանակային կանխատեսումը
![]() 231 Երեքշաբթի, 04 մայիսի, 2021 թ., 13:40 Մայիսին բնորոշ է մթնոլորտային պրոցեսների զգալի ակտիվացումը և օդային զանգվածների հաճախակի փոխատեղումը: Տաք և ցուրտ օդային զանգվածների հերթափոխը, ինչպես նաև երկրի մակերևույթի անհավասարաչափ տաքացումը, բարձր լեռնային շրջաններում ձյան հալոցքը բերում են հզոր կոնվեկտիվ հոսանքների առաջացման՝ հաճախ են դիտվում հորդառատ բնույթի տեղումներ, որոնք ուղեկցվում են ամպրոպներով: Միջին ամսական ջերմաստիճանը հանրապետությունում կազմում է +9.6°C: Միջին օրական ջերմաստիճանը համեմատաբար ցածր է, առաջին տասնօրյակում' +8.2°C, այնուհետև աստիճանաբար բարձրանում է՝ երրորդ տասնօրյակում հասնելով +10.9°C: Երևանում օդի միջին ամսական ջերմաստիճանը կանխատեսվում է +18…+19°C: Արարատի, Արմավիրի մարզերում, Արագածոտնի և Կոտայքի նախալեռնային շրջաններում օդի միջին ամսական ջերմաստիճանը կանխատեսվում է +18...+19°C: Շիրակի և Գեղարքունիքի մարզերում, Արագածոտնի և Կոտայքի լեռնային շրջաններում՝ +9...+12°C: Լոռու մարզում՝ +10...+12°C, Տավուշի մարզում՝ +13...+16°C: Վայոց Ձորի նախալեռնային շրջաններում օդի միջին տարեկան ջերմաստիճանը կանխատեսվում է +18...+19°C, լեռնային շրջաններում՝ +10...+12°C: Սյունիքի հովտային շրջաններում +17...+20°C, նախալեռնային շրջաններում՝ +11...+12°C: |