Բագրատ Եսայանին մեղադրանք է առաջադրվել
![]() 222 Երեքշաբթի, 04 մայիսի, 2021 թ., 23:28 Դաշնակցական գործիչ Բագրատ Եսայանին այսօր մեղադրանք է առաջադրվել՝ դատախազության մոտ տեղի ունեցած բողոքի ակցիայի գործով։ Նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել ստորագրություն՝ չհեռանալու մասին։ «Փաստինֆո»-ի հաղորդմամբ՝ Բ. Եսայանը քննչական է գնացել իր նախաձեռնությամբ, քանզի տեղեկացել է իր ընկերներից, թե քննչականն իրեն ծանուցագիր է ուղարկել, բայց տեղ չի հասել։ «Այսօր ես այցելել եմ Երևան քաղաքի քննչական վարչություն, ինձ հարցաքննել են և մեղադրանք են առաջադրել»,- լրատվամիջոցին ասել է ՀՅԴ անդամ Բագրատ Եսայանը՝ նշելով, որ մեղադրանքն առաջադրվել է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 258-րդ հոդվածի առաջին մասով՝ ենթադրյալ խուլիգանության համար։ «Մեղադրանքի էությունն այն է, իբր, ես Դատախազության դիմաց խուլիգանություն եմ թույլ տվել: Այնտեղ հայհոյանքներ էին հնչել, բախում էր եղել ոստիկանության ներկայացուցիչների հետ, հրմշտոց էր տեղի ունեցել, բայց հիմնականում ինձ կասկածում են նրա մեջ, որ ես հայհոյանքներ եմ հնչեցրել: Այսինքն, սա որակվում է որպես խուլիգանություն»,- ասել է Եսայանը: Նա համոզված է, որ քրեական գործի հարուցումն ունի քաղաքական դրդապատճառներ։ Մանրամասները՝ սկզբնաղբյուր կայքում։ |