«Իմ կողմից նշանակված 2 պաշտոնյա արդեն բանտում են». Նիկոլ Փաշինյան
![]() 226 Չորեքշաբթի, 05 մայիսի, 2021 թ., 19:00 «ՀՀ իրավապահները երբեմն կոռուպցիոներների նկատմամբ անհարկի ներողամտություն են դրսևորում»,- այսօր ԱԺ-ում հարցուպատասխանի ժամանակ նշեց ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը՝ պատասխանելով ԼՀԿ-ական անդամ Արմեն Եղիազարյանի՝ Հաշվեքննիչ պալատի վերջին բացահայտումների մասին հարցին։ «Ողջունում եմ Հաշվեքննիչ պալատի բացահայտումները և հույս ունեմ, որ դուք էլ կհետևեք, որ արվի պատշաճ քննություն և բոլոր մեղավորները ենթարկվեն քրեական պատասխանատվության»,- ասաց Փաշինյանը՝ հավելելով, որ անգամ իր կուսակիցների թույլ տված չարաշահումների նկատմամբ ներողամտություն չի դրսևորել։ «Իմ կողմից նշանակված երկու պաշտոնյա արդեն 1.5 տարի բանտում են, կաշառք վերցնելու, ատկատներ անելու համար՝ իմ քաղաքական թիմի անդամ, իմ քաղաքական մերձավոր ու իմ կողմից նշանակված մարդ»,- ասաց Փաշինյանը։